Results of NPSC Combined Technical Services Exam 2017

990 Views No Comment

DOWNLOAD THE RESULTS

 

CTSE 2017 Final Result dt. 17.12.2018

 

 

NAGALAND PUBLIC SERVICE COMMISSION

KOHIMA

NO.NPSC/C-5/2012                                                                                  Dated Kohima, the 17th December, 2018

NOTIFICATION

 

In pursuance of the Nagaland Public Service Commission Advertisement No. 3/2017 dt. 07.12.2017, Addendum/Corrigendum dt. 12.03.2018 & 18.04.2018 and Corrigendum dt. 21.03.2018 & 08.10.2018, the Commission had conducted Written Examination and Viva-voce for Combined Technical Services Examination 2017.

 

On the basis of marks obtained in the Written Examination and Viva-voce, the Commission is pleased to declare the results of successful candidates in order of merit for the following post(s) under the Government of Nagaland:

 

Item No. 1(a) & 34:  8 (Eight) Posts of Medical Officer (Cl-I Gazetted) under Health & Family Welfare Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st THEJAVITUO KIRE 2077
2nd VIKASHE SWU 2127
3rd BENCHUMI Y HUMTSOE 2138
4th JOSIA SEMA 2075
5th CHONGYA B L 2029 B.T. Khiamniungan
6th MENINGSILIU RENTTA 2024 B.T. Zeliang
7th DOJINLA YIMCHUNGER 2134 B.T. Yimchunger
8th WEALLEN CHILA LOYEM 2114 B.T. Chang

 

Item No. 1(b):             1 (One) Post of Medical Officer (Cl-I Gazetted) under Home Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st YINGLONG H PHOM 2015 B.T. Phom

 

Item No.  1I    2 (Two) Posts of Medical Physicist (Cl-I Gazetted) under Health & Family Welfare Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st TSUKNUNGKALA PONGENER 5220
2nd AOZUNGLA LONGKUMER 5222

 

Item No. 2: 4 (Four) Posts of Veterinary Assistant Surgeon (Cl-I Gazetted), under Animal Husbandry & Veterinary Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st VINOTO H AYEMI 2178
2nd KEVISENUO EVALYN VIZO 2199
3rd Y YAWING KONYAK 2152
4th VILIE MEDOZE 2179

 

Item No. 3: 1 (One) Post of Asst. Director (Engineering) (Cl-I Gazetted), under Industries & Commerce Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st NUNGSANGINLA LONGKUMER 4683

 

Item No. 4 (a): 3 (Three) Posts of Asst. Geologist (Cl-I Gazetted), under Geology & Mining Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st VILZOTO VALEO 2242
2nd VITHOLETO NAGI 2258
3rd DEVENTHONG 2314 B.T. Yimchunger

 

Item No. 4 (b):            1 (One) Post of Junior Engineer (Drilling), (Cl-II Gazetted), under Geology & Mining Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st HEDU K. YEPTHU 5088

 

Item No. 5: 1 (One) Post of Project Manager, (Cl-I Gazetted), under Election Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st ILIHO 4935

 

Item No. 6: 3 (Three) Posts of Sub-Divisional Officer (Civil Engg.) (Cl-I Gazetted), under under PHE Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st LICHONTHUNG PATTON 3579
2nd VEZHOYI RINGA 3745
3rd BETO T JIMO 3617

 

Item No. 18: 1 (One) Post of Junior Engineer (Civil Engg.) (Cl-II Gazetted), under PHE Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st DELIMLA K 3962 B.T. Yimchunger

 

Item No. 7 (a): 1 (One) Post of Sub-Divisional Officer (Agri/Civil Engg.) (Cl-I Gazetted), under Water Resources Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st NEIZEVONO MOR 3463

 

Item No. 7 (b) & 17: 2 (Two) Posts of Junior Engineer (Agri/Civil Engg.) (Cl-II Gazetted), under Water Resources Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st SHARONSANGLA C CHANG 3541 B.T.  Chang
2nd C YAMUKAM YIMCHUNGRU 3543 B.T. Yimchunger

 

Item No. 8: 1 (One) Post of Vice-Principal (Cl-II Gazetted), under Labour & Employment, Skill Development & Entrepreneurship Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st NETENBA AJEM 3974

 

Item No. 9: 1 (One) Post of Lecturer (Computer) (Grade-II), under ATI

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st PETER KONYAK 4946 B.T. Konyak

 

Item No. 10: 2 (Two) Posts of Junior Engineer (Mechanical), (Cl-II Gazetted), under Public Works Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st PETEVI MEKRO 5027
2nd R. LITHRISE SANGTAM 5091

 

Item No. 11 (a): 2 (Two) Posts of Economics & Statistical Officer, (Cl-I Gazetted), under Economics & Statistics Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st VISI YHOKHA 2741
2nd HEKATO THONGER 2750 B.T. Sangtam

 

Item No. 11 (b): 2 (Two) Posts of Inspector of Statistics, (Grade-III Non-Gazetted), under Economics & Statistics Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st TAJENYULA 2768
2nd NCHIBAMNEU NEWMAI 2735 B.T. Zeliang

 

Item No.  12 (a): 2 (Two) Posts of Junior Lecturer (Cl-II Gazetted), under Soil & Water Conservation Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st NEIZOVOLIE MIACHIEO 2806
2nd LICHAMO J YANTHAN 5240

 

Item No. 12 (b)           : 1 (One) Post of Assistant Research Officer (Cl-II Gazetted), under Soil & Water Conservation Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st KEVILETO ROTE 2851

 

Item No. 13: 1 (One) Post of Planning Assistant (Cl-III Non-Gazetted), under Planning & Coordination Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st NEITSHO-U KROME 2649

 

Item No. 14: 1 (One) Post of Inspector Legal Metrology & Consumer Protection (Cl-III Non-Gazetted), under Legal Metrology & Consumer Protection

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st VETHITO NYEKHA 3520

 

Item No. 15: 2 (Two) Posts of Fishery Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Fisheries Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st NZANTHUNG T YANTHAN 2453
2nd ANGUN WANGSHU 2450 B.T. Konyak

 

Item No. 30 (a): 2 (Two) Posts of Sub-Divisional Officer (Civil Engg.) (Cl-I Gazetted), under NPWD

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st KEVIKA Z 3963
2nd LONGKAI N CHEMDOK 3884 B.T. Phom

 

Item No. 19 & 30 (b): 15 (Fifteen) Posts of Junior Engineer (Civil Engg.) (Cl-II Gazetted), under Works & Housing Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st MHONJAN R LOTHA 3812
2nd KUMUGHA K SHOHE 4002
3rd WECIE LOMI 4045
4th KONATHUNG N KYONG 3880
5th LANKONTHUNG C JAMI 4059
6th TZURABA JAMIR 4091
7th DZIESEVOLIE KHRO 3953
8th KEKHRIE LHOUSA 4102
9th KUMZUKENLA PONGEN 4011
10th KHRIEZO KISO 4041
11th RULIN T 4110 B.T. Yimchunger
12th SUMO T 3988 B.T. Khiamniungan
13th LONGSHIMONG 4112 B.T. Chang
14th ASUILE LEIGISE 4132 B.T. Zeliang
15th AVILA 4047 B.T. Yimchunger

 

Item No. 33 (a)           : 2 (Two) Posts of Sub-Divisional Officer (Electrical Engg.) (Cl-I Gazetted), under Power Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st ARENLONG 4410
2nd PULOVI SUMI 4351

 

Item No. 20 & 33 (b): 8 (Eight) Posts of Junior Engineer (Electrical Engg.) (Cl-II Gazetted), under Power Department

 

Rank Name Roll No. Remarks
1st NUTHOZO HOSHI 4473
2nd E LIMHACHAN KIKON 4479
3rd ATSUNGBA SOR 4453
4th TIASUNEP JAMIR 4509
5th SHANCHOTHUNG ODYUO 4375
6th JUMEI Y KONYAK 4497 B.T. Konyak
7th NGUVITHO KATIRY 4431 B.T. Pochury
8th LIHORI SANGTAM 4503 B.T. Sangtam

 

Item No. 21 & 27 (b): 7 (Seven) Posts of Agri. Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Agriculture Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st LIMASUNEP JAMIR 3411
2nd L. SUBENTHUNG HUMTSOE 2992
3rd MECIESUNU SAKHRIE 3388
4th MHATHUNG T. TSOPOE 3010
5th M CHINGSANG PHOM 3110 B.T. Phom
6th SELILA 3291 B.T. Sangtam
7th SOTSULA 3201 B.T. Yimchunger

 

Item No. 22: 1 (One) Post of Agri Marketing Inspector (Cl-III Non-Gazetted), under Agriculture Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st ZHAVINUO KEDITSU 3114

 

Item No. 24: 1 (One) Post of Assistant Entomologist (Cl-III Non-Gazetted), under Health & Family Welfare Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st KHISEN JEMU 2415

 

Item No.  25 & 28 (b):            2 (Two) Posts of Demonstrator (Chemistry) (Grade-III/Grade-C), under Technical Education Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st LEMTSALA 2490 B.T. Sangtam
2nd MENNYEI B PHOM 2462 B.T. Phom

 

Item No. 27 (a): 3 (Three) Posts of Agriculture Officer (Cl-II Gazetted), under Agriculture Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st DITOLYN SUMI 3292
2nd KHRIEZOSIENUO 3207
3rd POTSULU THELUO 2998

 

Item No. 28 (a): 1 (One) Post of Demonstrator (Grade-C) (Civil Engg.), under Technical Education Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st MAYANGCHILA JAMIR 3787

 

Item No. 28 (d): 1 (One) Post of Demonstrator (Grade-C) (Electronics & Electrical Engg.), under Technical Education Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st T MHACHAN OVUNG 4508

 

Item No. 28 (e)            : 2 (Two) Posts of Demonstrator (Grade-C) (Civil Lab), under Technical Education Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st IMLITONGZUK JAMIR 4080
2nd MECHIE-Ü KHUTSOH 3970 B.T. Chakhesang

 

Item No. 29: 2 (Two) Posts of Assistant Conservator of Forests (Cl-I Gazetted), under Environment, Forest & Climate Change Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st CHUPITHO 2854
2nd ILAMWANGBE ZEME 2909 B.T. Zeliang

 

Item No. 31: 7 (Seven) Posts of Junior Soil Conservation Officer (Cl-II Gazetted), under Soil & Water Conservation Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st KHRIEBEILIE PEINYU 5229
2nd SHANGPONG KONYAK M 5230
3rd ELITHUNG B ODYUO 2841
4th ZULUMEREN 5239
5th PURAKUM LONGKUMER 2867
6th TEIHOM MERCY KONYAK 5247 B.T. Konyak
7th MUYONIU 3377 B.T. Khiamniungan

 

Item No. 32: 5 (Five) Posts of Technical Assistant (Cl-III Non-Gazetted), under Information Technology & Communication Department

Rank Name Roll No. Remarks
1st BOJIVIE KEVICHU 4889
2nd NEIKETOUZO THORIE 4813
3rd BENDANGJUNGSHILA LONGKUMER 4679
4th RENITHUNG T EZUNG 4805
5th H MONGNGAM 4817 B.T. Konyak

 

Note:

  1. Due to the non-availability of eligible BT/I.I. candidates/candidates not securing the minimum qualifying marks, the following posts could not be recommended for appointment. The same posts shall be re-advertised in due course of time as backlog vacancies.

 

Item No. No. of Posts
1 (a) 1
2 & 16 3
15 1
21 1
22 1
23 1
26 2
28 (b) 2
28 (c) 3
28 (f) 3
28 (g) 3
30 (b) 1
32 1

 

  1. Any selected candidate not intending to accept the post for which he/she is selected may submit a Non-Acceptance Letter within 1(one) week from the date of issue of this notification.

 

 

 

 

(KHRUPI SOTHU)

Secretary

Nagaland Public Service Commission, Kohima

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)